V parných letních dnech horko jako v pekle, během zimy nepříjemný chlad. Ve většině domácností se v průběhu roku teploty vychylují z jednoho extrému do druhého, ale naštěstí tomu jde částečně zabránit. Přečtěte si, která stínicí technika vám zajistí tepelný komfort.
Stále víc našich zákazníků řeší, jestli je před vedry a mrazy ochrání žaluzie, rolety, plisé nebo jiná stínicí technika. A tak na tuto otázku přinášíme přehlednou odpověď. Možná nakonec budete překvapení…
Horizontální i vertikální žaluzie stále patří k nejoblíbenějším druhům stínicí techniky. Není divu, dokáží skvěle zabránit průchodu slunečních paprsků do interiéru a díky své univerzálnosti se hodí prakticky do všech domácností.
Z hlediska tepelného komfortu však nejsou nejlepší volbou. V létě sice částečně regulují průchod slunce přes okna, ale nemají ideální izolační vlastnosti, a tak se teplota v pokoji v nejparnějších dnech výrazně zvýší. V zimě pak nemůžete očekávat, že se žaluzie v místnosti postarají dostatečné teplo, z větší části se budete muset spolehnout na topení.
Pokud vám jde primárně o tepelný komfort, doporučujeme sáhnout po jiném stínění.
O něco lépe si z hlediska tepelného komfortu vedou klasické látkové rolety, ale ani v tomto případě nepočítejte s maximální ochranou před teplotními extrémy. Protože toto stínění nepřiléhá přímo k oknu, horko i chlad se ve velké míře dostane do místnosti. Což platí i pro designové a elegantní římské rolety.
Podobně jsou na tom i rolety den a noc, s tím rozdílem, že u nich můžete mnohem lépe regulovat přístup světla přes okno či dveře.
Zatímco látkové rolety tolik tepelného komfortu neslibují, to stejné rozhodně neplatí o zatemňovacích roletách do oken. Protože se vyrábí ze speciální pogumované tkaniny, která zakryje celé okno a utěsní každou mezírku, dostane se přes stínění méně horka i chladu.
Blackout roleta je jedním z nejlepších vnitřních stínění pro tepelný komfort, ale musíte počítat s tím, že po dobu zatažení bude v místnosti tma (odtud pochází název „zatemňovací roleta“).
Na první pohled byste možná řekli, že plisé na okna má podobné izolační vlastnosti jako látkové rolety. Jenže není tomu tak. Rozdíl je v tom, že v případě plisé se mezi látkou a sklem vytváří vzduchová kapsa, díky níž dovnitř proniká méně tepla i chladu.
Izolaci oken nebo dveří zlepšíte (zejména během léta), když si pořídíte zatemňovací/blackout plisé, které oproti klasické variantě nepropouští prakticky žádné světlo ani sluneční paprsky, tím pádem je v pokoji menší horko. Blackout verze plisé po zatažení funguje velmi podobně jako zmínění zatemňovací rolety.
Po dlouhém hledání se dostáváme k odpovědi na otázku, které stínění je z hlediska tepelného komfortu nejúčinnější. Za nás si tento pomyslný titul zaslouží venkovní a předokenní rolety, které se – jak už název napovídá – instalují z venkovní strany okna, a tak výrazně lépe dům či byt chrání před horkem i chladem.
U venkovních, ale i screenových rolet počítejte s vyšší pořizovací cenou než u vnitřního stínění, ale z dlouhodobého hlediska se vám investice vrátí jak v podobě většího komfortu, tak i na účtenkách za energie (při správném užívání dokážou venkovní rolety ušetřit část výdajů za vytápění.)
Princip izolace je u venkovních rolet podobný jako u plisé – mezi roletou a oknem se vytvoří velký vzduchový polštář, přes který nepronikne tolik horka ani zimy.
Nastěhovali jste se do nového bytu či domu a nemáte zatím na oknech ani dveřích stínicí techniku? Doporučujeme její pořízení neodkládat. Za prvé vám zajistí ochranu před sluncem, za druhé se postará soukromí a za třetí v domácnosti pomůže udržet stálejší teplotu.
Stínění vám vyrobíme na míru, dovezeme jej až na místo a také nainstalujeme. Když budete chtít, postaráme se o likvidaci původních rolet nebo žaluzií.
Když nám upřesníte svou představu přes poptávkový formulář, rádi vám obratem zašleme nacenění stínicí techniky. V případě dotazů nám kdykoliv napište na e-mail praha@zaluzie.budvidetnawebu.cz, nebo na Facebooku.